Metody a prostředky léčby prostatitidy

Každý rok se stále častěji potýkají s běžným onemocněním - prostatitidou. Až donedávna se předpokládalo, že k tomuto problému dochází pouze u starších lidí, ale v posledních desetiletích se výrazně zvýšil počet velmi mladých mužů, kteří vykazují známky zánětlivých lézí prostaty. Pokusíme se zjistit, o jaký druh onemocnění jde, jaké jsou jeho příznaky, metody diagnostiky, metody účinné léčby.

prostatitida u mužů

Co je to prostatitida?

Prostatitida - onemocnění prostaty nebo prostaty - je velmi časté onemocnění mužského genitourinárního systému. Jeho důvody mohou být infekční i způsobené jinými faktory. Například oslabení imunitního systému, podchlazení, sedavý životní styl, nepravidelný nebo příliš intenzivní sexuální život, nervové přetížení, různé infekce, užívání alkoholu, koření a mastných potravin.

Prostatická žláza - jeden z orgánů mužského reprodukčního systému - má velikost ořechu a nachází se na začátku močové trubice. Jeho funkcí je vytvářet tajemství, které je zodpovědné za životaschopnost spermií.

Zpravidla existují čtyři typy prostatitidy: akutní, chronická bakterie, chronická bakterie a asymptomatická chronika. Prvním typem je nejvzácnější a nejzávažnější zánět prostaty, ke kterému dochází v důsledku infekce. Má výrazné příznaky: vysoká horečka, horečka, akutní bolest v pánevní oblasti, krev v moči, bolestivá ejakulace a další. Pokud je nemoc detekována, je nutná okamžitá lékařská péče, často hospitalizace.

Zbývající formy jsou chronické a mají méně závažné příznaky, ale jsou běžnější a obtížnější je diagnostikovat. Příznaky chronické prostatitidy jsou: bolest v podbřišku a zádech, dysurie, sexuální dysfunkce, hnisavý nebo jasný výtok z močové trubice. Při asymptomatickém průběhu nemoci nemusí existovat žádné patrné projevy, diagnostika je možná pouze na základě výsledků testů.

Prostatitida u mužů se zpravidla vyskytuje po 25 letech a nejohroženějšími jsou zástupci „silné poloviny“, kteří dosáhli 30–35 let. S každým dalším desetiletím se zvyšuje riziko onemocnění. Po čtyřiceti pěti je podle statistik téměř 50% mužů náchylných k této nemoci, takže v tomto věku se doporučuje pravidelně vyšetřovat, aby se zjistila prostatitida v rané fázi.

Diagnostika

Při kontaktu s lékařským zařízením je třeba nejprve podstoupit vyšetření urologem, který bude buď schopen přesně diagnostikovat nemoc, nebo předepsat další studie. Následující diagnostické metody mohou přesně identifikovat přítomnost zánětu prostaty:

 • fyzické vyšetření, které zahrnuje prohmatání žlázy lékařem k určení jeho velikosti a stavu;
 • transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty - jinými slovy, ultrazvukové vyšetření provedené pomocí speciální sondy přes konečník;
 • vyšetření sekrece prostaty, uretrální nátěr na leukocyty a přítomnost patogenních bakterií v mikroflóře;
 • ejakulátové vyšetření;
 • obecná analýza moči - primárně pro leukocyty, proteiny a bakterie obsažené;
 • cytologické a bakteriologické vyšetření moči;
 • detekující hladinu PSA - speciální protein produkovaný buňkami prostaty;
 • urodynamické vyšetření - v obtížných případech pro přesnější diagnostiku;
 • cystoskopie - používá se podle přísných indikací, hlavně pro trauma a před operací.

Potřeba specifických diagnostických metod je stanovena lékařem a seznam může být významně snížen nebo naopak zvýšen. Nejdůležitější je přesně a včasně identifikovat přítomnost nemoci a určit, jak léčit prostatitidu.

Léčebné metody pro prostatitidu

Moderní metody léčby prostatitidy u mužů jsou velmi rozmanité a závisí jak na stupni a typu nemoci, na výskytu komplikací, na jejím trvání, tak na charakteristikách těla pacienta.

Procedury jsou prováděny ambulantně a v nemocnici - metoda závisí na konkrétní situaci, na blahu pacienta. Měli byste se obrátit na specializovaného urologa a nejlépe na kliniku, kde můžete nejprve podstoupit diagnostiku a absolvovat potřebné testy, a na základě výsledků vám bude přidělen odpovídající kurz. Je třeba si uvědomit, že nemoc může být poražena pouze integrovaným přístupem k léčbě, nelze opomenout radu lékaře.

Léky

Mezi léky na prostatitidu patří: antibiotika, nesteroidní látky proti bolesti a blokátory alfa. Antibiotika se používají především jako léčba bakteriální prostatitidy. Lékaři nejčastěji předepisují léky, které mají aktivní složky, jako je ciprofloxacin, penicilin. Alfa-adrenergní blokátory jsou předepisovány v chronických případech onemocnění jako analgetikum a uvolňující prostředek proti opuchu prostaty, nesteroidní léky se používají v akutních formách zánětu.

Poznámky

Je důležité si uvědomit, že léky by měl předepisovat pouze urolog, samoléčení a samoléčení může nejen zmírnit stav, ale také zhoršit průběh nemoci.

Chirurgie

Chirurgické manipulace byly předepisovány pro léčbu prostatitidy již dlouhou dobu, ale výsledky jsou smíšené, proto popularita radikálních metod nebyla v poslední době tak vysoká.

Transuretrální resekce prostaty (TUR)

Jedná se o odstranění části nebo celé tkáně prostaty, aby se uvolnil tlak na močovou trubici. Výsledkem operace je odstranění příznaků zánětu - bolestivé pocity. Vyrábí se tzv. „Uzavřeným“ způsobem - pomocí speciálního přístroje, který snižuje riziko komplikací.

Prostatektomie

„Otevřená“ chirurgie je metoda odstranění žlázy pomocí konvenčních chirurgických nástrojů. Liší se v delším než v TUR rehabilitačním období, ale v některých případech je to jediná možná metoda. Vede k úplné impotenci pacienta.

Nechirurgické ošetření

V posledních letech se staly velmi populární minimálně invazivní metody léčby prostatitidy u mužů - jako nejúčinnější a zároveň ne příliš bolestivé.

 • Tepelné metody, z nichž nejčastější je mikrovlnná termoterapie. Smršťování prostaty se dosahuje vystavením vysokým teplotám.
 • Ultrazvukje jednou z nejúčinnějších metod terapie. Spočívá v působení ultrazvukových vln přímo na prostatu. Výhody této techniky jsou nejen v pozitivních výsledcích léčby, ale také v pohodlí a nepřítomnosti bolesti pro pacienta.
 • Kryodestrukcezahrnuje odstranění zanícené tkáně pomocí tekutého dusíku.
 • Laserové technikyjsou indikovány k léčbě chronické prostatitidy. Při jejich použití dochází ke koagulaci a odpařování vody z tkání prostaty. Rovněž laserová expozice zvyšuje ochranné funkce těla a podporuje obnovu tkáně.
 • Magnetická laserová indukční terapieje komplexní účinek magnetu a laseru, který má příznivý účinek na krevní oběh, urychluje proces hojení poškozených tkání a má analgetický účinek. Navíc tato metoda zvyšuje účinek léků.
 • Balónová dilatace močové trubice. Při použití této metody je močová trubice mechanicky rozšířena zavedením speciálního katétru s balónkem na konci, který je nahuštěn.
 • Stentování prostatické močové trubice také zahrnuje expanzi stěn močové trubice, ale již zavedením stentu - válcového rámu vyrobeného z polymerních materiálů. Lze přiřadit v souvislosti s předchozí metodou.
 • Masážje předepisována ve spojení s jinými procedurami a může výrazně zlepšit jejich účinky.
 • Metody tradiční čínské medicíny, zejména reflexologie - vliv na biologicky aktivní body těla pacienta pomocí jehel, tepla a dalších fyzikálních faktorů. Prokázaným účinkem reflexologie je obnovení rovnováhy endokrinního systému, zlepšení fungování centrálního nervového systému, normalizace krevního oběhu a metabolických procesů v těle, odstranění neuralgické bolesti a prevence zánětlivých procesů. Stejně jako masáž může být použita v kombinaci s jinými metodami.

Jak víte, muži často nedbají na své zdraví a zejména se vyhýbají návštěvě klinik kvůli tak citlivému problému, jako jsou urologická onemocnění. Je však lepší navštívit lékaře a zbavit se nemoci brzy, než se vypořádat s jejími následky později.