Léčba prostatitidy

Zánět prostaty (prostatitida) je běžný stav, který postihuje více než 80% mužů starších 30 let. Absence závažných symptomů a neochota navštívit lékaře vede k nebezpečným komplikacím a tvorbě chronické formy. Pravidelná preventivní vyšetření umožňují odhalit nemoc v rané fázi. Kliniky IMMA mají všechny podmínky pro pohodlné vyšetření a léčbu prostatitidy. Kompetentní specialisté vám pomohou i v nejtěžších případech.

Vlastnosti struktury a umístění prostaty určují její náchylnost k infekcím a zánětlivým procesům. Eroze příznaků a příznaků prostatitidy vede k nepostřehnutelné progresi, komplikacím, šíření postižené oblasti do okolních orgánů. Muži se často snaží nevšimnout si projevů nemoci, nechtějí vyhledat lékařskou pomoc. Toto chování přispívá k rozvoji patogenních procesů. Procento samoléčení v tomto případě je extrémně nízké.

normální prostata, zanícená prostata

O prostatě

Prostata je jedním z nejdůležitějších orgánů člověka a do značné míry určuje kvalitu života.

Je to osamělá žláza umístěná ve spodní části močového měchýře. Skládá se ze dvou laloků spojených isthmem. Základní funkce prostaty:

 • produkce tekutiny, která ředí spermie a pomáhá vytvářet prostředí příznivé pro aktivitu spermií;
 • řídí močení. Prostata přiléhá k močové trubici a působí jako svěrač;
 • chrání močový měchýř před vzestupnou infekcí.

Jakékoli nepravidelnosti v práci žlázy způsobí problémy v oblasti genitálií, močení. To vede k prudkému snížení kvality života. Včasná léčba prostatitidy u mužů se vyhne četným komplikacím a bude udržovat sexuální aktivitu po mnoho let.

Příznaky nemoci. Co hledat?

Prostatitida u mužů může nastat ve dvou formách: akutní a chronická.

Akutní prostatitida je charakterizována následujícím klinickým projevem:

příznaky prostatitidy
 • intoxikace těla, doprovázená zvýšením teploty o více než 38 stupňů, celková slabost, nevolnost;
 • silná bolest slabiny vyzařující do dolní části zad;
 • potíže s močením a vyprázdněním

Stav pacienta v tomto případě vyžaduje urgentní hospitalizaci a hospitalizaci. Ve většině případů je nemoc zcela vyléčena.

Příznaky chronické nebo kongestivní prostatitidy jsou rozděleny do skupin:

 • bolestivé;
 • sexuální poruchy;
 • potíže s močením.

Projevy bolesti v počátečním stádiu vývoje nemoci jsou vymazány, mohou nastat a mohou nepředvídatelně zmizet. Lokalizováno v dolním břiše, sahající až do bederní oblasti a genitálií. Intenzita může být nízká, takže pacient nemusí věnovat pozornost problému.

Důležité! Bolest v dolním břiše může být příznakem nejen prostatitidy, ale také jiných nemocí močových, reprodukčních systémů a střev.

Mít problémy v sexuálním životě je jedním z hlavních příznaků kongestivní prostatitidy. Jejich projevy jsou následující:

 • snížená sexuální touha;
 • „vymazaný“ orgasmus, nedostatek živých pocitů;
 • snížená nebo žádná erekce;
 • bolest během ejakulace nebo ejakulace;
 • zvýšená nepřiměřená noční erekce.

K problému přispívá duševní zdraví. Člověk se začíná vyhýbat pohlavnímu styku, je zde pocit úzkosti, strachu, nejistoty. Negativní emoční pozadí zesiluje příznaky sexuální dysfunkce.

Poruchy močového systému jsou obzvláště nepříjemné. V počátečních fázích dochází při močení k mírnému zadržování moči, poté se příznaky zesilují, bolest a bodání, pocit plnosti močového měchýře a časté nutkání. Tyto projevy jsou vysvětleny skutečností, že zvětšená prostata začne tlačit na močový měchýř a močovou trubici.

Je třeba vzít v úvahu zvláštnost projevů těchto příznaků: nárůst symptomů se může zastavit. Tento problém pacient po nějakou dobu nepociťuje. Tento jev je vysvětlen kompenzační reakcí svalů močového měchýře. Po krátké přestávce se projevy choroby vracejí, častěji mají větší intenzitu.

Vývoj chronické prostatitidy u mužů může zůstat bez povšimnutí několik měsíců. Pozdní detekce ohrožuje komplikace, vyžaduje zapojení nejen léků, ale také chirurgických metod léčby.

Důležité! Městnavá prostatitida je často asymptomatická. K detekci nemoci v raných stádiích, kdy je léčba snadnější, je nutné podstoupit pravidelné preventivní prohlídky.

Povaha nemoci. Rizikové faktory

příčiny prostatitidy

Příznaky a léčba prostatitidy závisí na skutečné povaze onemocnění. Existují dva hlavní důvody: infekce a nástup zánětlivého procesu.

Blízkost prostaty k močovému měchýři a močovému kanálu, střeva vede k pronikání infekčních agens do tkání žlázy. Zdravý organismus se silnou imunitou je schopen úspěšně odolat infekci. Prostata se stává ochrannou bariérou proti vzestupným infekcím, které mohou ovlivnit močový systém. V důsledku nezdravého životního stylu a přetížení v pánevní oblasti je tato funkce oslabena.

Patogenní organismy vstupují do prostaty vzestupnou cestou z penisu, sestupující z močového měchýře, krví a lymfou. Hlavní zdroje infekce:

 • nejnebezpečnější jsou sexuálně přenosné infekce. Obvykle jsou asymptomatické a poškozují tělo;
 • cystitida;
 • kolitida;
 • infekce systému;
 • komplikace akutních infekcí dýchacích cest, například komplikace bronchitidy.

Hlavní příčiny prostatitidy jsou spojeny se špatnou volbou životního stylu. Dědičnost a vrozená predispozice jsou vzácné.

Strukturální vlastnosti vaskulárního systému vedou k přetížení v pánevní oblasti, krev začíná špatně cirkulovat, tkáně nedostávají potřebné množství kyslíku, v důsledku toho se snižuje jejich odolnost vůči nemocem. Kromě toho se může hromadit sekrece samotné prostaty, což způsobuje zánět.

Kongestivní prostatitida se vyskytuje z následujících důvodů:

 • vrozené rysy spojené s vaskulární strukturou, nedostatečný tón, slabé žilní chlopně;
 • zranění, včetně poškození páteře a míchy;
 • hypodynamie;
 • onemocnění páteře;
 • křečové žíly, hemoroidy;
 • špatné návyky;
 • hormonální nerovnováha;
 • s nadváhou;
 • slaná nerovnováha.

Poruchy hormonálního pozadí způsobují změny v prostatě: nadbytek testosteronu vyvolává jeho zvětšení a nedostatek - poruchy fungování.

Špatné návyky způsobují poškození cévního systému. Alkohol způsobuje zúžení malých krevních cév a nikotin vede ke smrti cév. Špatný průtok krve přispívá k rozvoji patologických jevů v orgánech, oslabuje jejich ochranné funkce.

Nečinnost nebo sedavý životní styl, práce v sedě nebo ve stoje vede ke stagnaci tekutin v pánevní oblasti, žíly jsou pod zvýšeným stresem, v důsledku toho se vyvíjejí křečové žíly, klesají ochranné funkce těla, začínají se vyvíjet různá onemocnění, včetně zánětu prostaty.

Při častém průjmu, kolitidě, nedostatečném příjmu tekutin, nedostatku draslíku v těle dochází k narušení rovnováhy voda-sůl, což nepříznivě ovlivňuje stav prostaty.

Příčiny infekční prostatitidy jsou promiskuitní sexuální chování, časté partnerské změny, slabá imunita, komplikace běžných infekcí, podchlazení.

Statistiky ukazují omlazení nemoci: u mladých mužů a dospívajících jsou zaznamenány známky prostatitidy. To je usnadněno nošením těsného oblečení a spodního prádla, časté podchlazení.

Diagnostická opatření

Během vyšetření lékař s podezřením na prostatitidu provede rozhovor s pacientem a provede rektální vyšetření prostaty. Procedura netrvá dlouho a je bezbolestná. Pacient leží na jedné straně, lékař vloží ukazováček do konečníku. Blízkost prostaty a střeva vám umožní posoudit její stav. Zvětšení žlázy, bolestivost při stisknutí jsou příznaky prostatitidy.

Pro potvrzení diagnózy se provádějí krevní a močové testy, včetně přítomnosti bakteriální infekce, ultrazvuku pánevních orgánů; studium sekrecí prostaty, analýza hormonálních hladin.

Základní ošetření

Hlavní léčbou prostaty je léková terapie. Antibiotika nebo protizánětlivá léčiva jsou předepisována v závislosti na zjištěné příčině.

Doplňte základní léčebný režim o vitamínové komplexy, léky, které posilují krevní cévy, hormonální léky, pokud je to nutné, imunomodulátory. Fyzioterapie má léčivý účinek.

Někdy je předepsán průběh masáže prostaty, který eliminuje přetížení, pomáhá obnovit aktivní činnost orgánu a zlepšuje prokrvení. Přezkumy pacientů ukazují účinnost tohoto typu léčby. Tento postup netrvá déle než pět minut. Nejúčinnější masáž při léčbě chronické a kongestivní prostatitidy.

Důležité! Masáž prostaty má řadu kontraindikací. U akutní prostatitidy, hnisavého zánětu, zhoubných nádorů je tento typ léčby kontraindikován.

Chirurgický zákrok je možný pouze v extrémních případech a je obvykle prováděn u starších pacientů, protože po excizi postižené části žlázy nebo po jejím úplném odstranění se může objevit řada závažných vedlejších účinků:

 • neplodnost;
 • sexuální dysfunkce;
 • močová inkontinence;
 • hormonální nerovnováha.

Včasná léčba vám umožní rychle se vypořádat s příznaky prostatitidy, vyhnout se život ohrožujícím a zdravotním komplikacím.

Preventivní opatření

Jednou z hlavních podmínek remise kongestivní prostatitidy je zdravý životní styl. Léčba drogy pomůže odstranit příznaky, ale pokud skutečné příčiny nejsou odstraněny, lze pozorovat relapsy nemoci po dlouhou dobu. Chcete-li si udržet zdraví a vyhnout se chronickým onemocněním, musíte dodržovat tato doporučení:

 • mají pravidelný sexuální život s jedním partnerem;
 • správná výživa, vyhýbání se mastným, slaným, smaženým;
 • mírná fyzická aktivita;
 • dodržování každodenního života, zdravý spánek;
 • opouští špatné návyky. Jako obvykle to může znít, ale alkohol a nikotin mají extrémně destruktivní účinek na tělo jako celek.
 • zamezte otřesům, přestávkám a zahříváním během dlouhých jízd.

Co lze udělat?

Aby se zabránilo rozvoji chronické formy onemocnění a možných komplikací, je nutné dvakrát ročně podstoupit preventivní vyšetření urologem. Je důležité zaujmout odpovědný postoj k výběru kliniky a lékaře. Asymptomatický průběh nemoci vyžaduje pečlivé vyšetření, komplex studií.

Pravidelné návštěvy u lékaře nezabere moc času, ale pomohou udržet zdraví mužů pro nadcházející roky.